Wszyscy, niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku czy pochodzenia, mamy jakąś wizję przyszłości. Jest ona związana z etapem życia, na jakim obecnie jesteśmy. Dla niektórych będzie to kariera zawodowa, dla innych, założenie rodziny, podróże, spokojne życie w Bieszczadach, czy nad brzegiem morza. Jak więc dotrzeć do punktu, w którym wizja przyszłości zmienia się w rzeczywistość? Początkiem drogi będzie wyznaczenie celów, które staną się drogowskazem dla naszych działań. Nie wszystkie cele uda nam się łatwo osiągnąć, ale dzięki doświadczeniu, związanemu z pokonaniem trudności rozwiniemy się i wzmocnimy wewnętrznie. Zdobędziemy też nowe kompetencje, które okażą się przydatne przy podejmowaniu kolejnych wyzwań.

Kiedy pojawiają sie przeszkody, zmień kierunek, aby osiagnąć swój cel. Nie zmieniaj decyzji, aby się tam dostać
-Zig Ziglar
Wyznaczane cele powinny byc spójne z naszymi wartościami, oczekiwaniami i możliwościami.

 

Nawet jeśli z zapałem podejdziemy do realizacji celu, nie możemy ustawiać poprzeczki zbyt wysoko. Pozbawi nas to motywacji i w krótkim czasie zapomnimy o tym, na czym nam tak bardzo zależało. Podejmowane przez nas działania nie zawsze kończą się sukcesem. Nie jest to jednak porażka, a cenne doświadczenie, niezbędne w procesie nauki i poznawania samego siebie.

Jeśli myślisz, że sukces osiąga się bez ciężkiej pracy, cierpliwości, determinacji i konsekwencji w realizowaniu poszczególnych jego etapów, to muszę wyprowadzić Cię z będu.

Żaden sukces nie narodził się z samego myślenia o nim, ale z działania, często pod górę, wbrew przeszkodom i krytyce.

Nic w życiu nie jest dziełem przypadku, tym bardziej odniesiony sukces. Często jednak mamy tendencję do umniejszania w nim naszej roli. To Ty jesteś kreatorem sukcesu od pomysłu, aż do jego osiągnięcia.

Jasna wizja tego, co chcemy osiągnąć i precyzyjnie określone cele, wyznaczą kierunek naszego działania. Cele długoterminowe dzielimy na mniejsze zadania, które możliwe są do osiągnięcia w krótszym czasie. Wyobraź sobie, że Twój główny cel to układanka puzzli. W zależności od trudności, może ona składać się z 50, 100, a nawet 1000 elementów. Jeśli pominiesz jedną, lub kilka części, obraz będzie nie pełny. Ten obraz to właśnie nasza wizja przyszłości, nasz cel długoterminowy. Poszczegolne elementy puzzli to kroki, które musimy wykonać, by do niego dotrzeć.

Aby osiągnąć cel, konieczne jest wewnętrzne przekonanie, że nam na czymś na prawdę zależy.

 

Często kierujemy się impulsem, płynącym z obserwacji osiągnięć innych. Zdarza się też, że pozwalamy innym wyznaczać nasze osobiste cele, bo wydaje nam się, że znają nas lepiej, niż my sami.

Czas, w którym tradycyjnie obiecujemy sobie wprowadzenie zmian, to okolice Nowego roku. Planowane zmiany zazwyczaj dotyczą ważnych dla nas obszarów życia. Wyniki badań wskazują jednak, że tylko 8% noworocznych obietnic kończy się sukcesem. Jeśli chcesz, żeby Twoje cele nie pozostały jedynie w sferze marzeń, zacznij działać już dziś. Lepiej iść powoli, małymi krokami, niż stać w miejscu.

Sukces sam do Ciebie nie przyjdzie, to Ty musisz do niego dojść.

6 KROKÓW, KTÓRE POMOGĄ CI OSIĄGNĄĆ CEL

 

1. Zdefininiuj swoje wartości

Przeprowadź dokładną analizę tego, co jest dla Ciebie najważniejsze. Cel musi byc spójny z Twoimi wartościami i zasadami, którymi kierujesz się w życiu. Dla przykładu, jedną z moich wartości jest zdrowie. Aby żyć zdrowo, nie tylko muszę się właściwie odżywiać, ale też dbać o kondycję fizyczną. Ponieważ czasowo przestałam korzystać z siłowni, podjęłam decyzję zamiany fitnessu na basen. Jak możesz się domyślić, początkowo nie było mi łatwo wytrwać w postanowieniu. Świadomość tego, że zdrowie jest nie tylko moją wartością, ale też podstawą wszystkich moich działań, zwyciężyła. Pływanie wpisałam w codzienny plan dnia, i konsekwentnie cel realizuję.

2. Określ swój cel

Odpowiedz sobie na pytania: Co chcę osiągnąć? Dlaczego mi na tym zależy? Co to zmieni w moim życiu? Jakie dodatkowe korzyści wynikną, jeśli ten cel osiągnę? Włącz swoja wyobraźnię, zwizualizuj siebie osiągającą cel i odnoszącą sukces. Nazwij uczucia, które Ci towarzyszą, przypisz im kolory, kształty, nie bój sie porównań. Dla przykładu gdy osiągnęłaś wymarzoną wagę, czy figurę jedną z emocji będzie radość. Zamknij oczy i pomyśl, jak sobie ją wyobrażasz? Może widzisz motyla, który zachwyca kolorami, unosząc się nad ziemią? Uczucie radości jest tak silne, że sama czujesz się jak motyl, lekka, kolorowa i piękna. Osiągnęłaś to, o czym marzyłaś.

3. Zapisz swój cel na papierze

Zastanów się, ile czasu będzie Ci potrzeba na jego osiągnięcie. Jeśli cel jest długoterminowy i wydaje Ci się zbyt trudny do zrealizowania, podziel go na mniejsze kroki. One szybciej Cię do niego doprowadzą. Stwórz listę działań, które będziesz musiała wykonać. Jeśli na przykład celem końcowym ma być zrzucenie pięciu kilogramów, podziel go na pięć tygodni. W każdym tygodniu zaplanuj pozbycie się kilograma. Rozpisz każdy tydzień, dokładnie, dzień po dniu. W plan każdego dnia, poza zmodyfikowanymi posiłkami, wpisz dużą dawkę aktywności fizycznej. Przygotuj wszystkie potrzebne ci akcesoria. Jeśli nie masz wagi – kup ją, lub pożycz od znajomych. Jeśli planujesz biegać, przygotuj stosowne obuwie, jeśli zamierzasz gotować na parze, pomyśl o parowarze. Im lepiej opracowany harmonogram i zaplanowana lista kroków, tym łatwiej będzie Ci przejść przez fazę działania. Bez planu na papierze, z dokładnym rozpisaniem listy działań na każdy dzień, tydzień i cały okres, dzielący Cię od osiągnięcie celu, szybko stracisz zapał do działania.

4. Działaj systematycznie i konsekwentnie

Wdrażaj zaplanowane działania według opracowanego planu. Jeśli na osiągnięcie celu zaplanowałaś pięć tygodni, a każdym tygodniu oczekujesz określonego efektu, zrób podsumowanie, na przykład w każdą niedzielę. Analiza działań i ich efektów pomoże Ci skutecznie kontrolować proces. Jeżeli w danym tygodniu nie uda Ci się osiągnąć zamierzonego celu, nie zniechęcaj się. Wydłuż czas na działanie, na przykład o tydzień. Myśl pozytywnie. Skup się na tym, co już osiągnęłaś, a nie na tym czego nie. Pozytywne zaprogramowanie pomoże Ci przejść przez proces osiągania celu. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest konsekwencja w działaniu. Poprzez pokonywanie własnych słabości i ćwiczenie silnej woli, wzmacniamy pewność siebie i motywację do dalszych działań.

5. Przejmij odpowiedzialność za swoje decyzje

Cel, do którego dążysz, zgodny jest z wartościami i zasadami, które kierują Twoim życiem. Masz też wewnętrzne przekonanie, że na nim Ci na prawdę zależy. Zatem jesteś gotowa, by wziąć ster w swoje ręce i stać się odpowiedzialną za jego osiągnięcie. Obiecywanie sobie, że coś osiągnę, bez mentalnej gotowości do podjęcia działań, ma niewielką szansę na powodzenie. W konsekwencji rodzi frustrację i wpływa na obniżenie samooceny. Jeśli pomimo gotowości czujesz, że samodzielne wytrwanie w dążeniu do celu, może okazać się trudnym wyzwaniem, znajdź system wsparcia. Niech to będzie osoba, przed którą będziesz rozliczała się ze swoich zobowiązań, przykładowo raz w tygodniu. Może być to członek rodziny, znajomy lub mentor lub coach – słowem ktoś, kto pomoże Ci wytrwać w postanowieniu. Skutecznym sposobem jest również post w mediach społecznościowych. Poinformuj w nim o podjęciu wyzwania i konsekwentnie zdawaj relację z kolejnych etapów swojej drogi do celu.

6. Nagradzaj się, celebruj

Nic tak nie motywuje jak nagroda za osiągnięcia. Cel długoterminowy wymaga dłuższego okresu czasu na jego realizację. Warto więc zaplanować małe nagrody, na przykład raz w miesiącu, gdy uda nam się osiągnąć zakładany rezultat. Ważne jest to, żeby nagroda była czymś, co sprawi nam radość. Dla mnie nagrodą będzie wyjście do kina lub teatru, dla innych, zakup drobiazgu, o którym marzą. Jedna z moich klientek nagradza się sesją masażu, tak więc pomysłów na nagrodę jest na prawdę dużo.

Celebruj każdy sukces, nawet ten najmniejszy, bo on przybliża Cię do tego upragnionego. Dziel się osiagnięciami z najbliższymi, otwórz się na pochwały i komplementy, one pomogą Ci wzmocnić wiarę w siebie.

Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć
-Napoleon Hill