Dzieci chcą się bawić w chowanego, mąż zrobił się głodny, a pies czeka, żeby go wyprowadzić. Czy w takich warunkach można  znaleźć czas na pracę w domu?

 

Ta sytuacja Cię nie dotyczy. Cieszę się niezmiernie i gratuluję Ci zdolności organizacyjnych i asertywności, która jest jedną z podstawowych kompetencji na drodze do sukcesu. Wracając jednak do pytania, czy można znaleźć czas na pracę w domu, gdy ogrom obowiązków od rana sypie nam się na głowę? Można, jeśli rozdzielimy obowiązki pomiędzy domowników, wdrożymy zasady, i wprowadzimy plan dnia, którego wszyscy będą przestrzegać. Praca zdalna ma wiele zalet. Możliwość stałego dochodu w sytuacji kryzysowej, oszczędność czasu na dojazd do biura, a tym samym więcej czasu dla najbliższych, to dla mnie te najważniejsze.

Jeśli chcemy w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje nam praca w domu, a przy tym osiągać maksymalną produktywność, konieczne jest wdrożenie nawyków dobrej organizacji i samodyscypliny.

 

Im więcej mamy czasu na wykonanie jakiejś pracy, tym więcej czasu nam ona zabiera.
-Cyril Northcote Parkinson

 

To, że pracujesz z domu wcale nie znaczy, że masz zmieniać swoją codzienną rutynę. Wręcz przeciwnie! Konsekwencja w zachowaniu stałego planu dnia, pomoże Ci uniknąć zbędnych frustracji i konfliktów domowych.

Nastaw budzik

 

Pobudka o stałych godzinach, szczególnie w dniach przeznaczonych na pracę, wyrabia konsekwencję i silną wolę. Doba każdej z nas ma 24 godziny i choć bardzo byśmy chciały, nie da się jej wydłużyć. Wstając później nie tylko tracimy cenny czas, ale też wypadamy z rutyny i cyklu, do jakiego do przyzwyczailiśmy nasz organizm. Jeśli nie chcesz, by dzień przeciekał Ci przez palce, nadaj mu określone ramy.

Wprowadź poranną rutynę

 

Poranek to najważniejsza część dnia. Zacznij go z pozytywnym nastawieniem a będzie Ci łatwiej poradzić sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami. Pierwszą godzinę dnia zarezerwuj tylko dla siebie. Nawet jeśli będzie to wymagało wcześniejszej pobudki, to wkrótce docenisz korzyści, jakie z tego płyną. Polecam Ci sprawdzony sposób, którego twórcą jest Robin Sharma. Formuła „20/20/20” polega na na podziale pierwszej godziny dnia, na trzy-dwudziestominutowe  bloki.

Pierwsze 20 minut przeznaczone jest na ruch. Wysiłek fizyczny, szczególnie ten bardziej intensywny, wpływa na wzrost dopaminy i serotoniny, które odpowiedzialne są za dobre samopoczucie.

Drugi blok to wyciszenie i refleksja. Jeśli myślisz o prowadzeniu dziennika, ale brak Ci czasu na pisanie, to tutaj go znajdziesz. Prowadzenie dziennika to codzienne zapisywanie planów, celów, zobowiązań, oraz rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni. Wdzięczność to praktyka, dzięki której zaczynamy doceniać to, co posiadamy i dostrzegać dobro, które nas spotyka. Regularna praktyka wdzięczności sprawia, że stajemy się szczęśliwsi, a tym samym bardziej odporni na stres i negatywne emocje.

Ostatnie dwadzieścia minut poświęć rozwojowi. Wybierz to, co stymuluje umysł i poszerza Twoje możliwości intelektualne. Odcinek podcastu, przedstawiający człowieka sukcesu, wartościowa książka, czy nauka języka obcego-sama wiesz, najlepiej co zaspokoi Twoje potrzeby.

Ubierz się

 

Pomyślisz pewnie: „Dlaczego nie mogę pracować w piżamie?” Badania wykazały, że strój działa na naszą podświadomość. Pracując w piżamie podświadomie przełączasz mózg na tryb „domowy”. To powoduje, że spada Twoja motywacja a wraz z nią produktywność.

Wyznacz plan dnia

 

Jasne wytyczne co do tego, w jakich godzinach pracujesz, a kiedy przechodzisz na tryb „rodzinny”, pomagają zachować work-life balance. Dajmy na to, że zaplanowałaś czas na pracę w godzinach od 9:00 rano do 5:00 po południu. Przestrzeganie ram czasowych pomoże Ci oddzielić obowiązki zawodowe od życia osobistego i uchroni przed pracą „po godzinach”. Może się zdarzyć, że godziny pracy się przesuną, gdy konieczna będzie przerwa w ciągu dnia. Staraj się jednak, by były to sytuacje sporadyczne, a powody na prawdę ważne. Jeśli zdarzy się tak, że będziesz musiała dzielić miejsce pracy z dziećmi, lub innymi członkami rodziny, wyznacz czas, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Zacznij od najważniejszych spraw i nastaw się na maksymalne skupienie.

Dbaj o zdrowie

 

Choć produktywność, czyli-efekty naszej pracy, w dużej mierze zależą od naszego zdrowia, często zapominamy, by należycie o nie zadbać. Stres, praca po nocach, brak ruchu i regularnych pór posiłków, prowadzą do spadku koncentracji i powodują trudności ze skupieniem. Jeśli chcemy osiągać założone cele i w pełni wykorzystywać swój potencjał intelektualny, zadbajmy o to, by zdrowie stało się naszym priorytetem.

Wyłącz telefon

 

Jeśli większość dnia spędzasz przed ekranem komputera, a wieczory przed telewizorem, odłóż telefon w godzinach porannych. Energia, jaką tracisz śledząc wiadomości i serwisy mediów społecznościowych pomoże Ci skupić się na zadaniach i skoncentrować na maksymalnym wykorzystaniu dnia pracy.

Pamiętaj o ruchu

 

Podziel dzień pracy na godziny. Pod koniec każdej z nich zrób dziesięciominutową przerwę i, jeśli to możliwe, wyjdź na świerze powietrze. Zrób kilka głębokich oddechów, wykonując przy tym proste ćwiczenia pobudzające krążenie krwi. Przysiady, pajacyk, ćwiczenia rozciągające-dopasuj zestaw do swoich możliwości i preferencji. Jeśli musisz pozostać w miejscu pracy, zrób te same ćwiczenia przy otwartym oknie.

Zrób przerwę na lunch

 

Jeśli to możliwe, zjedz go na zewnątrz. Pożywny lunch, zjedzony na świerzym powietrzu dostarczy Ci energii, a zmiana otoczenia pomoże zregenerować umysł, byś mogła w pełni wykorzystać jego potencjał. Wystrzegaj się podjadania między posiłkami. Kuchnia w zasięgu paru kroków kusi, ale lepiej teraz pamietać o utrzymaniu wagi niż później pozbywać się zbędnych kilogramów. Jeśli czujesz potrzebę przekąski, postaw na niskokaloryczne owoce i warzywa. Nie zapominaj też o wodzie. Ona jest Twoim najlepszym przyjacielem ?

Słuchaj muzyki

 

Muzyka nie tylko poprawia nastrój, ale ta właściwie dobrana, pomaga w skupieniu i koncentracji. Dziś nie musimy już tracić czasu na wyszukiwanie utworów, które odpowiadają naszym gustom i potrzebom. Wystarczy skorzystać z serwisów streamingowych, takich jak Spotify, Apple music czy Muzyka Google Play, i wpisać typ muzyki, jaka pomaga nam w skupieniu. Wybrany serwis błyskawicznie utworzy dla nas odpowiednią playlistę.

Zacznij dzień od intencji

 

Intencja to pragnienie, które nadaje kierunek naszym myślom i działaniom. Aby intencja zadziałała, musi ona wypływać z serca i być w zgodzie z naszymi przekonaniami i emocjami. Intencja niesie ze sobą energię. Jeśli się na nią otworzymy z ufnością, radością i spokojem, to jej przepływ pokieruje naszym działaniem tak, byśmy osiągnęli to, czego pragniemy. Skup na intencji całą swoją uwagę, poczuj ją w sercu i powtarzaj w myśli. Mozesz zapisać swoją intencję na kolorowej kartce i przykleić w widocznym miejscu tak, byś mogła na nią często spogladać.

Określ granice pomiędzy pracą a życiem prywatnym

 

Samodyscyplina i przestrzeganie planu dnia to podstawa skutecznego podziału na pracę i życie prywatne. By maksymalnie wykorzystać czas przeznaczony na pracę, musimy stworzyć ku temu odpowiednie warunki i zadbać o to, by nic nie rozpraszało naszej uwagi. Ważną rolę odgrywa tu miejsce pracy. Najlepsze to takie, które od reszty mieszkania oddzielone jest drzwiami. Ustal z domownikami, że zamknięte drzwi to znak, że pracujesz, i w tym czasie nikt Ci nie przeszkadza.  Praca w pokoju gościnnym, z którego korzystają wszyscy lub, co gorsza w kuchni, pełnej smakowitych pokus, nie sprzyja skupieniu. Jeśli warunki nie pozwalają Ci na pracę w domu, pomyśl o miejscu, w którym bedziesz mogła się skupić i maksymalnie wykorzystać czas, przeznaczony na pracę. Takim miejscem mogą być przestrzenie coworkingowe czy pokój, który za niewielką opłatą użyczy życzliwa sąsiadka.

 

Czy dom to również Twoje stałe miejsce pracy? Jeśli tak, to jaki jest Twój sposób/sposoby na organizację pracy? Podziel się z nami w komentarzu. Z góry bardzo Ci dziękuję.