Wielu terapeutów uważa, że największym problemem współczesnego człowieka jest myślenie “NIE JESTEM WYSTARCZAJĄCO DOBRY”.

Choć problem dotyczny nas wszystkich, bez względu na płeć, skupię się jednak na kobietach.

Nie jestem wystarczająco silna, mądra, inteligentna, atrakcyjna, szczupła…można by tak wymieniać bez końca. Głos wewnętrznego krytyka obniża naszą samoocenę, pogłębia brak wiary w siebie, i w konsekwencji, sabotuje nasze działania. Po jakimś czasie nasza podświadomość utrwala przekonanie o naszej niedoskonałości, tworząc z niego wzorzec dla naszego działania. Zamiast być dla siebie najlepszym przyjacielem, stajemy się swoim największym wrogiem.

Czy znajoma wydaje Ci się sytuacja, w której marzenie o zrobieniu czegoś, pozostaje jedynie w sferze marzeń? Może dotyczy to zmiany pracy, rozmowy o podwyżce, lub zrobienia porządków w życiu prywatnym, by było ono szczęśliwsze?

Właśnie wtedy, gdy decydujesz się podjąć działanie, włącza się wewnętrzny głos, który mówi – NIE JESTEŚ WYSTARCZAJĄCO DOBRA.

 

I wiesz co? Doskonale Cie rozumiem, bo sama musiałam zmierzyć się z wewnętrznym krytykiem, który już w dzieciństwie całkiem dobrze zadomowił się w mojej głowie. Czy zastanawiałaś się nad tym, co by się stało, gdyby tak odwrócić nawyk negatywnego myślenia o sobie? Jakie byłyby tego skutki?

JESTEM WYSTARCZAJĄCO DOBRA BY:

Zawalczyć o siebie,

Oczekiwać wiecej,

Odnieść sukces, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Gwarantuję Ci, że zmiana myślenia o sobie spowodowałaby rewolucję w Twoim życiu, tak, jak zrobiła w moim.

U podstaw każdej zmiany leży przekonanie, że jest ona możliwa i świadomość korzyści, jakie z niej płyną.

 

Wprowadzenie zmiany w myśleniu jest szczególnym wyzwaniem, wymaga bowiem determinacji i czasu, gdyż jest procesem, który zachodzi w naszej głowie.

Domyślam się też,  że wewnętrzny krytyk sabotuje Twoje działania już od dłuższego czasu.

Spotkania z wieloma kobietami uświadomiły mi, że niskie poczucie własnej wartości jest powodem wielu współczesnych problemów. Uzależnienie od zakupów, “zajadanie” kłopotów, czy nadmierne spożywanie alkoholu – to tylko niektóre z nich. Dostarczanie przyjemności z zewnatrz, jest próbą wypełnienia wewnętrznej pustki na którą wpływa niska samoocena.

Jedną z części naszego mózgu jest obszar zwany ośrodkiem przyjemności.

Ukatywniają go dostarczane przez nas bodźce zewnętrzne. Naturalnym instynktem człowieka jest dążenie do odczuwania przyjemności, Staramy się więc dostarczyć bodziec, który tę przyjemność wywoła. Powtarzamy czynność, czujemy chwilową przyjemność, a mózg domaga się więcej. I tak, po pewnym czasie, wpadamy w pułapkę uzależnień.

JESTEM WYSTARCZAJĄCO DOBRA. Im częściej, świadomie będziesz powtarzała to zdanie, tym szybciej Twoja podświadomość w nie uwierzy.

Zaakceptuj siebie taką, jaką jesteś – jedyną i unikalną wersją samej siebie.

 

A skoro jesteś tą jedyną i unikalną wersją samej siebie to znaczy, że jesteś WIĘCEJ NIŻ WYSTARCZAJĄCO DOBRA.

Zaakceptowanie tego wymaga pracy nad sobą. Zastanów się nad swoimi dotychczasowymi sukcesami – a jestem przekonana, że było ich wiele. Pomyśl o takich, których osiągnięcie wiązało się z poświęconym czasem, pracą, często też odmawianiem sobie przyjemności. Może było to zdanie trudnego egzaminu, uzyskanie dyplomu, zakończenie ważnego projektu, zrzucenie paru kilogramów, czy załatwienie sprawy, która wydawała się nie do załatwienia?

Nie myśl o tym, czego nie zrobiłaś, nie porównuj się z nikim innym. Skup się na własnych osiągnięciach.

 

Zadaj sobie pytanie, Czy udałoby mi się to osiągnąć, gdybym nie była WYSTARCZAJĄCO DOBRA?

JESTEM WYSTARCZAJĄCO DOBRA  oznacza, że masz wystarczająco dużo emocji, osobowości i sprawczości. Że jesteś na tyle silna, że możesz zmierzyć się z wyzwaniami, które przynosi Ci życie.

 

Jesteś najlepszą i unikalną wersją samej siebie, dlatego zasługujesz na to, by żyć pełnym, autentycznym i szczęśliwym życiem.

 

JESTEM WYSTARCZAJĄCO DOBRA nie oznacza, że musisz być “super woman” na wszystkich płaszczyznach życia. Oznacza to, że najlepsza wersja Ciebie samej z nikim się nie porównuje, ani z nikim nie konkuruje. Nie musisz być najsilniejsza, najmądrzejsza, najbardziej współczująca, najbardziej zorganizowana czy w najlepszej formie fizycznej na świecie. Nie musisz być najlepszą matką, żoną, partnerką. Wystarczy, że jesteś sobą w najlepszej wersji.

Myślenie “JESTEM WYSTARCZAJĄCO DOBRA” nie oznacza, że unikniemy sytuacji konfliktowych lub problemów, z którymi trudno będzie sobie poradzić. Oznacza to, że zaufanie i wiara w siebie pomogą Ci znaleźć rozwiązanie.

To, że JESTEŚ WYSTARCZAJĄCO DOBRA nie oznacza też, że szczęście przyjdzie samo, i będzie Ci towarzyszyło już do końca życia. Oznacza to natomiast, że teraz jesteś świadoma wewnętrznej siły i mocy, które pomogą Ci kreować życie według własnych zasad.

I wreszcie zaakceptowanie faktu, że JESTEŚ WYSTARCZAJĄCO DOBRA, nie oznacza, że już nigdy nie odniesiesz spektakularnego sukcesu, ponieważ obniżyłaś poprzeczkę oczekiwań. Oznacza to, że teraz dostrzegasz nowe możliwości, jakie się przed Tobą pojawiają i decydujesz się sięgnąć po nie, ze świadomością bycia najpełniejszą i najbardziej autentyczną wersją samej siebie.

Wzmacniaj poczucie własnej wartości

 

1. Zastanów się, co dla Ciebie oznacza zdanie “JESTEM WYSTARCZAJĄCO DOBRA”.

2. Zrób “przegląd” wszystkich swoich osiągnięć, nawet tych, które w Twojej ocenie wydają się mało ważne.

3. Zbuduj swój system wsparcia, czyli ludzi, którzy w Ciebie wierzą. Powiedz im, że liczysz na ich pomoc i wytłumacz dlaczego jest to dla Ciebie ważne. Poproś, by jak najcześciej wspierali Cię słowami “JESTEŚ WYSTARCZAJĄCO DOBRA, NA PEWNO SOBIE PORADZISZ.”

4. Wyznacz sobie cel, który odkładałaś na później. Jeśli powodem odkładania był brak wiary w siebie, to właśnie o taki cel chodzi. Podziel realizację celu na małe kroki. Wyznacz czas, w jakim swój cel zrealizujesz, niech bedzie on realistyczny. Rozpisz swoje działania na każdy dzień i podejmij zobowiązanie, że każdego dnia wykonasz to, co zaplanowałaś. Pamiętaj, że każdy, nawet najmniejszy krok naprzód, przybliża Cię do osiągnięcia zamierzonego celu.

5. Napisz na lustrze w łazience czerwoną szminką “JESTEM WYSTARCZAJĄCO DOBRA”. To samo napisz na karteczkach samoprzylepnych, rozwieszając je w widocznych miejscach.

6. Wypróbuj działanie afirmacji. Stań przed lustrem, spójrz sobie w oczy i dziesięć razy powtórz:

“JESTEM WYSTARCZAJĄCO DOBRA, JESTEM WYSTARCZAJĄCO DOBRA , ZAWSZE BYŁAM WYSTARCZAJĄCO DOBRA. TERAZ, SKORO WIEM, ŻE JESTEM WYSTARCZAJĄCO DOBRA, WSZYSCY INNI RÓWNIEŻ TO WIEDZĄ. ZAWSZE BĘDĘ WYSTARCZAJĄCO DOBRA.

Powtarzaj praktykę rano, i wieczorem przed snem.

Pamiętaj, że jesteś najwspanialszą kreacją samej siebie. Jesteś dla siebie najwiekszym przyjacielem, więc okazuj sobie miłoś ć, wyrozumiałość i życzliwość. Nie musisz być perfekcyjna we wszystkim, bo nikt nie jest, ale JESTEŚ WYSTARCZAJĄCO DOBRA, by konsekwentnie realizować swoje marzenia w drodze do osiągnięcia szczęścia i spełnienia, w najważniejszych dla Ciebie obszarach życia.

Gorąco Cię wspieram w pracy nad sobą!